Visszajelzés a munkahelyen: hogyan kérd és hogyan hasznosítsd?

„Mit csináljak jobban?” – ez a kérdés biztosan sok diáknak és gyakornoknak megfordult már a fejében, amikor új munkahelyen, gyakornoki pozícióban vagy diákmunkában kezdtek. A válasz azonban ritkán érkezik magától; neked kell utánajárnod. A visszajelzés nem csak arról szól, hogy elmondják, miben hibázol, hanem arról is, hogy felismerd, miben vagy igazán jó, és hogyan fejlődhetsz tovább.

Sokan azért nem kérnek visszajelzést, mert félnek a kritikától vagy attól, hogy kellemetlen helyzetbe kerülnek. Pedig egy jó visszajelzés a fejlődés kulcsa, különösen diákként vagy hallgatóként, amikor még tanulsz, tapasztalatot szerzel. Ezzel a segítséggel elkerülheted, hogy rossz szokásokat vegyél fel, és jobban megismerheted az erősségeidet, amelyek később a szakmai karriered alapját képezik.

Fontos, hogy jól válaszd meg az időpontot és a módot, amikor visszajelzést kérsz. Egy stresszes vagy kapkodós helyzet nem alkalmas erre. Sokkal jobb, ha előre jelzed, hogy szeretnél pár percet beszélgetni a munkádról, és konkrét példákat említesz meg, mint például: „A múlt heti projektemről szeretnék visszajelzést kapni, hogy hol tudok fejlődni.” Így nem általános véleményt kérsz, hanem célzottan azt tudod meg, ami számodra a legfontosabb.

Amikor megkapod a visszajelzést, próbálj meg nyitott maradni, még akkor is, ha néha nehéz elsőre hallani egy-egy kritikát. Ne kapkodd el a válaszadást, inkább kérdezz vissza: „Hogyan tudnám ezt másképp csinálni?” vagy „Van valami egyszerű trükk, amit javasolnál?” Így nemcsak a hibáidra derül fény, hanem olyan eszközökre is szert tehetsz, amelyekkel fejlődhetsz.

Ne feledd, a visszajelzés nemcsak a meghallgatásból áll, jegyezd is fel a fontos pontokat, hogy később vissza tudj térni rájuk. Gondold át nyugodtan, mit hallottál: a visszajelzés nem személyes támadás, hanem egy eszköz, amivel jobbá válhatsz. Ha például azt tanácsolják, hogy gyorsabban reagálj ügyfeleknél, a következő alkalommal tudatosan gyakorolhatod ezt a képességet.

A fejlődés egyik legjobb jele, ha időről időre újabb visszajelzést kérsz, ez megmutatja, hogy valóban elkötelezett vagy a tanulás és fejlődés iránt. Ne csak a közvetlen főnöködtől kérj tanácsot, bátran fordulj kollégákhoz, mentorokhoz is. Egy kedves, jól megfogalmazott emailben is kérhetsz visszajelzést, és sokat tanulhatsz belőle.

Diákként vagy hallgatóként a visszajelzés kérésével és feldolgozásával te leszel a saját szakmai fejlődésed legfőbb irányítója. Ne félj ezt megtenni, mert minden visszajelzés egy újabb lépés a céljaid felé. Így nemcsak egy egyszerű munkavállalóvá válsz, hanem egy tudatos, fejlődni vágyó szakemberré is.